به نام خدا

به بهانه مسایل پیش آمده در جولای 2018 در خصوص انتقال مجید حسینی مدافع فصل گذشته استقلال، به باشگاه ترابوزان اسپور ترکیه، به معرفی کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فیفا می پردازیم.

کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فیفا (The Players’ Status Committee) بر رعایت مقررات در خصوص انتقال بازیکنان فوتبال نظارت داشته و وضعیت بازیکنان را برای مسابقات مختلف فیفا تعیین می نماید.

به نقل از سایت ورزش سه، باشگاه ترابوزان اسپور با توجه به بند فسخ 100 هزار دلاری قرارداد را امضاء نموده، اما باشگاه استقلال به این موضوع اعتراض داشته و همین سبب شده تا مدیران ترابزون اسپور برای حل پرونده، موضوع را به فیفا ارجاع دهند.

در پرونده مورد بحث، در وهله نخست احتمالا فدراسیون ترکیه ( از طرف باشگاه ترابزون اسپور ) از فدراسیون فوتبال ایران درخواست صدور ITC مجید حسینی را خواهد داشت. در مرحله بعدی فدراسیون فوتبال ایران در مورد این درخواست از باشگاه استقلال استعلام گرفته و باشگاه استقلال هفت روز زمان خواهد داشت که به این استعلام پاسخ دهد. در صورتی که پس از این دو مرحله درخواست صدور ITC مجید حسینی توسط باشگاه استقلال رد شود، فدراسیون فوتبال ایران هم ITC این بازیکن را صادر نخواهد کرد.

در این شرایط ، فدراسیون فوتبال ترکیه از فیفا درخواست می کند تا درخصوص مجید حسینی «دستور موقت» صادر شود. با صدور دستور موقت که توسط کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فیفا صادر خواهد شد، مجید حسینی می تواند برای ترابوزان اسپور در لیگ ترکیه بازی کند ولی این به معنای تمام شدن پرونده نیست و باشگاه استقلال می تواند شکایت خود را به فیفا ارائه دهد و آنها هم ظرف مدت 60 روز نظر نهایی خود را اعلام خواهند کرد.

با توجه به گستردگی قوانین حاکم بر روابط حرفه ای بازیکنان فوتبال، فوتبالیست های گرامی می بایست هرگونه حرکت حقوقی مرتبط با ورزش حرفه ای خود را با اخذ مشاوره و یا در معیّت یک حقوقدان ورزشی انجام داده تا با صحیح انجام دادن کار، محرومیت ها و جرایم فیفا متوجه بازیکنان و باشگاه ها نگردد.

ورزشکاران گرامی می توانند با مراجعه به وبگاه مهدی غزالی، وکیل پایه یک دادگستری و تماس با ایشان، ابهامات حقوقی خود در زمینه حقوق ورزشی را مرتفع نمایند.

وکیل ورزشی، حقوق ورزشی، قرارداد های ورزشی


www.ghazali-attorney.ir

09126847407